“З часів Трипілля і аж до тепер
Кувались ці дзвіночки мелодійні
Вітання творчій спілці “Елітер”-
Ровеснику Нової України!!!”
(Ігор Федчишин)
Назва «Елітер» відсилає нас до понять «еліта», «елітарний». Адже українську еліту завжди представляли перш за все не заможні люди чи політики, а українська інтелігенція: письменники, художники, вчені, меценати, музиканти і т.д.
Слід звернути увагу на щонайменш тисячолітнє неперервне існування української еліти. Князівська, козацька еліта складали верхівку українських держав минулого – Київської Русі-України, Галицько-Волинського Королівства (князівства), Гетьманщини, Запорізької Січі. Саме еліта українського народу створила ряд відомих літописів всеслов’янського значення, започаткувала своє книгодрукарство в перші десятиріччя після його виникнення в Європі, відкрила перші в Східній Європі Академії в Острозі й Києві, створила ряд мистецьких, художніх творів світового значення, зробила значний внесок в розвиток доленосних для людства галузей. І саме еліта очолила процес національного і державного відродження в XIX-XX столітті.
У XIX – XVIII ст. українську еліту репрезентують поет, художник, мислитель Тарас Шевченко, композитор Гулак-Артемовський, історики М.Костомаров, М.Грушевський, Д.Яворницький, фізик І.Пулюй, математик М.Остроградський, винахідник М.Кибальчич, філософ Г.Сковорода, поет І.Котляревський, бізнесмен і урядовець М.Терещенко, поет і філософ, мислитель І.Франко, поетеса Л.Українка і т.д.
Нічим не поступається і середньовіччя – українська шляхта, зокрема козацька, військова, була елітою народу. Та й підвалини для того були – ще в 1576 році на Волині в Острозі відкрита нами, українцями, перша в Східній Європі Академія, у 1632 р. запрацювала всесвітньовідома Києво-Могилянська Академія, у 1661 році – Львівський університет. Елітою були високоосвідчені керівники держави – Б.Хмельницький, П.Конашевич-Сагайдачний, І.Мазепа, П.Орлик та ін.
Ще раніше – в XV-XIV ст. українську еліту представляли відомий ректор Болонського університету Ю.Дрогобич, філософи і літератори С.Оріховський, П.Русин.
Беззаперечні глибокі історичні джерела, тисячолітнє існування української еліти, яка складала інтелектуальну, військову і духовничу основу наших держав від Антського Союзу племен і Київської Руси-України – Галицько-Волинського князівства (королівства) – Козацької держави до XX сторіччя.
Історія української еліти XXI ст. ще не написана, але вона твориться щодня кожною спільною дією українців. Плекаємо надію, що через сотні років знайде відгомін повсякденна діяльність ЛТС «Елітер» в літературному державотворчому процесі.